Veiligheid: winkelcriminaliteit stijgt met 6,5% in één jaar!
Derving, of het verlies door winkeldiefstal, leveranciersfraude, diefstal door personeel en administratieve fouten, steeg in de periode van juli 2010 tot juni 2011 met maar liefst 6,5% in België en Luxemburg, de grootste stijging sinds deze studie voor het eerst werd uitgevoerd in 2001. Dit betekent een schade van 1,47% op de omzet van de detailhandel. In concrete cijfers gaat het hierbij om een inkomstenverlies van €915 miljoen.
Voor het elfde jaar op rij presenteert het Centre for Retail Research de Global Retail Theft Barometer, een onafhankelijk wereldwijd onderzoek, gesponsord door Checkpoint Systems. Met deze hoge cijfers staat de Belux op 6de laatste plaats van alle Europese landen die in de survey opgenomen werden en helemaal onderaan de lijst van de West-Europese landen.
Onze buren doen het beter!
Onze buren doen het beter. Zo staat Duitsland, na de gedeelde eerste plaats van Zwitserland en Oostenrijk (1,04%), op de tweede plaats van de ranking met slechts 1,20% verlies door winkeldiefstal, leveranciersfraude, diefstal door personeel en administratieve fouten. Er is bij Duitse retailers wel een grote stijging in derving op te merken ten opzichte van 2010 (+7,1%). Nederland scoort met 1,30% derving ook goed en verdient zo de vierde plaats in de rangschikking. Frankrijk behoort met zijn 1,40% dan weer tot het Europese gemiddelde.
Wereldwijd werd een stijging van 6,6% derving opgetekend, goed voor een indrukwekkend bedrag van €88,8 miljard. Dit komt neer op een mondiaal verlies van 1,45% op de omzet van de detailhandel.
Internationaal zijn India (2,38% derving t.o.v. verkoopscijfers), Rusland (1,74%) en Marokko (1,72%) de slechtste leerlingen van de klas. Het kleinste verlies werd dan weer gevonden in Taiwan (0,91%), Hong Kong (0,95%), Zwitserland, Oostenrijk en Japan (alle drie 1,04%).
| Dervin 2010 (t.o.v. omzt) |
Dervin 2011 (t.o.v. omzt) |
Vergelijking 2010-2011 |
|
| Wereldwijd | 1,36% | 1,45% | +6,6% |
| Europe | 1,29% | 1,39% | +7,8% |
| Belux | 1,38% | 1,47% | +6,5% |
| Frankrijk | 1,36% | 1,40% | +2,9% |
| Duitsland | 1,12% | 1,20% | +7,1% |
| Nederland | 1,22% | 1,30% | +6,6% |
Vergelijking van derving anno 2011 t.o.v. 2010
“Criminaliteitstax”
De kosten van winkelcriminaliteit moeten uiteraard betaald worden, en daar draagt iedereen zijn steentje toe bij, ook eerlijke klanten. Op die manier zadelen criminelen elk Europees gezin met een meerkost van €150 per jaar op voor hun aankopen, een ‘criminaliteitstax’ als het ware. Voor de Belux komt dit zelfs neer op een kost van €219 per jaar.
Niet alle producten zijn even populair
Sommige producten hebben hogere dervingcijfers dan andere. Wereldwijd zijn de grootste problemen vast te stellen in volgende productcategorieën:
- kleding- en accessoires (1,87% derving);
- cosmetica/parfum/gezondheids- en schoonheidsproducten (1,79%);
- auto-onderdelen/ijzerwaren/doe-het-zelfgereedschap/bouwmaterialen (1,77%).
Aan het andere uiteinde van het dervingspectrum vinden we deze productcategorieën terug:
- sterke drank/wijn/bier (0,76% derving);
- schoenen/sportkledij/sportartikelen (0,85%);
- elektrische en elektronische producten/computers (0,97%).
Wie is verantwoordelijk?
Derving heeft verschillende oorzaken. De diefstalbarometer maakt hierbij een onderscheid tussen 4 categorieën:
- diefstal door klanten;
- diefstal door personeel;
- verlies ten gevolge van interne fouten;
- fraude door leveranciers.
Wereldwijd wordt vastgesteld dat derving door winkeldiefstal het meeste voorkomt. Ook de overige rangorde is mondiaal gelijklopend. Voor België en Luxemburg valt op dat het aandeel diefstal door klanten veel hoger ligt en het aandeel diefstal door personeel veel lager ligt dan in meeste andere Europese landen.
| Diefstal door klanten |
Diefstal door personeel |
Interne fauten | Fraude door leveranciers |
|
| Wereldwijd | 43,2% | 35% | 16,2% | 5,6% |
| Europe | 47,7% | 30,2% | 16,1% | 6% |
| Belux | 50,5% | 26,9% | 17,3% | 5,3% |
Winkeldiefstal door klanten blijft dus wereldwijd de grootste schadepost binnen derving, goed voor 43,2% van het verlies of een prijskaartje van €38,4 miljard. In 2010 was deze categorie nog goed voor 33,8 miljard schade, wat een stijging van 13,4% in 1 jaar tijd betekent.
Houd de dief!
In Europa werden er in 2011 bijna 3,3 miljoen dieven betrapt, een lichte daling ten opzichte van 2010. 96% van deze betrapte dieven waren klanten, in slechts 4 op de 100 gevallen ging het om diefstal door medewerkers. Ter vergelijking: in Noord-Amerika is 29% van de betrapte dieven een personeelslid.
Toch betekenen deze Europese cijfers niet dat er aan diefstal door personeel minder zwaar getild dient te worden. Het gemiddelde gestolen bedrag door personeelsleden ligt immers 14 keer hoger dan bij een diefstal door klanten; terwijl een klant gemiddeld voor €93,85 steelt, ontvreemden stelende personeelsleden gemiddeld €1381,4.
Verband investeringen in beveiliging en diefstal
De GRTB 2011 toont aan dat Europese retailers een kleine 2% meer investeerden op het vlak van diefstalbeveiliging dan in 2010, goed voor een bedrag van €8,4 miljard. Toch steeg de derving in Europa met 7,8%.
Professor Joshua Bamfield, Directeur van het Centre for Retail Research en auteur van deze studie, legt uit: “De retailers die minder derving rapporteerden, hebben derving niet louter benaderd als zijnde diefstal. Ze bekeken de problematiek ruimer, en pakten zowel diefstal door klanten, diefstal door personeel, leveranciersfraude als administratieve fouten aan. 96% van deze winkels gebruikten auditsoftware om het dervingsbeleid in kaart te brengen.”
Retailers werd gevraagd naar de verschillende maatregelen die ze hanteren ter preventie van derving. Het meeste kwam het antwoord ‘meer training voor het personeel om diefstal op te sporen en af te schrikken’. Maar liefst 95% van de Europese retailers heeft deze maatregel reeds geïmplementeerd. Als tweede maatregel werd de invoering van hardware en software ter preventie van criminaliteit opgesomd. 44% van de retailers koos hier reeds voor. Op de derde plaats stond het voornemen om meer personeel ter voorkoming van diefstal in dienst te nemen.

